Yeni 'Kapıcılar' Aranıyor

30.06. 2013


İNŞAAT sektöründeki dinamizm, sektörün alt segmentlerinde de gözlemleniyor. Özellikle çelik kapı pazarında müthiş bir rekabet var. Artık standart kapı modellerinin dışında yeni teknolojiler kullanılarak üretilen birçok farktı seçenek söz konusu. Çelik kapı pazarında dünyada ve Türkiye'de çok sayıda patente sahip markalarımız bulunuyor. Bu alanda uzmanlaşan üreticiler artık Türkiye genelinde bayilik sistemiyle yeni mağazalar açıyorlar. Bu şirketler kendi işini kurmak isteyen yatırımcılara da cazip bayilik seçenekleri sunuyor. Bayilerine iyi bir eğitim, dükkan kiralama yönlendirmesi, görsel destek, lokasyon seçimi, reklam ve halkla ilişkiler, insan kaynakları gibi birçok konuda yardımcı oluyorlar.
Sektör temsilcilerine göre, Türkiye'de yılda yaklaşık 1 milyon adet çelik kapı satılıyor.
Bu da yaklaşık 1 milyar 500 milyon dolarlık bir pazar hacmi yaratıyor. Pazar her yıl ortalama yüzde 20 büyüyor. Bu gelişen pazarda faaliyet gösteren belli başlı firmaların büyüme planlarını araştırdık. Hangi şirket nerelerde mağazalar açacak? Bayilik şartları nelerdir? İşte ayrıntılar...

SUR ÇELİK KAPI
Sur Çelik Kapı 'nın Aydın merkezde bir, Aydın Denizli Karayolu üzerinde iki olmak üzere üç fabrikası var. Fabrikalar toplam 23 bin metrekare kapalı alana sahip. Şirket, yılda 25 bin adet kapı üretiyor.
Firma ürettiği kapıların büyük bir kısmını iç pazara sunuyor.
İç pazarın yanı sıra Fransa, Almanya, Fas, Irak, İran ve Azerbaycan'a ihracat da yapıyor.
Sur Çelik Kapı, 2013'te yurtiçinde ciddi bir büyüme atağı yaşıyor. Şirket bunun için bayilik sistemiyle yeni mağazalar açıyor. Bayilik sistemiyle açılan mağazaların metrekare yatırım tutarı 800-900 TL arasında değişiyor. Cadde üzerinde açılacak bir mağazanın asgari 100 metrekare olması gerekiyor. Şirket, isim hakkı bedeli talep etmiyor. Bayilik sözleşmesi gereği yatırım yapılacak bölgenin potansiyeline göre değişen asgari 50 bin TL değerinde banka teminat mektubu isteniyor. Sur Çelik Kapı, bayi personeline teorik ve iş başı eğitimleri olmak üzere iki aşamalı eğitim veriyor. Bu eğitimlerin bir bölümü şirketin istanbul Florya'daki merkez ofisinde gerçekleştiriliyor. Mağaza içi dekorasyon profesyonel görsel düzenleme ekibi tarafından yapılıyor. Ayrıca doğru lokasyonda, doğru metrekarede mağaza açılması için uzman kadro tarafından araştırma desteği de veriliyor.